poniedziałek, 19 czerwca 2017

Rozwój czy skansen?

Polecam www.i.bialowieza.pl o Puszczy Białowieskiej i rozwoju regionu. 3 nadleśnictwa na terenie Puszczy Białowieskiej Lasów Państwowych wygenerowały 20 milionów złotych strat, turystyka to zyski (minimum 200 tysięcy turystów rocznie w Białowieży to zostawione minimum 100 - 500 zł przez każdą osobę, co daje 20 - 100 milionów zł zysku rocznie). Skończmy z tą patologią przestarzałego leśnictwa, wybierzmy rozwój, zysk dla mieszkańców, nie róbmy z okolic Parku Narodowego deficytowego skansenu leśnej plantacji desek. To tak jakby Zakopane, zamiast żyć z turystów (1,5 miliona rocznie) zniszczyło góry na kamieniołomy. Trzeba ponownie uruchomić zaniedbaną linię kolejową Białowieża – Hajnówka, by znowu jeździły pociągi Warszawa - Hajnówka - Białowieża, by turyści (szczególnie zagraniczni mogli tu dojechać pociągiem np. wprost z lotniska w Warszawie. a nie tylko samochodami), trzeba poszerzyć obszar Parku Narodowego, by turyści zwiedzali nie tylko samą Białowieżę, ale i okolice np. Hajnówkę, Narewkę, zalew Siemianówka itp. Puszcza Białowieska powinna być chroniona Parkiem Narodowym, i promowana jako największa atrakcja turystyczna Polski, a nie wycinana, tak jak barbarzyństwem i głupotą byłoby przerobić okolice Zakopanego na np. kamieniołomy zamiast rozwoju turystyki. http://ibialowieski.blogspot.com/p/o-puszczy-biaowieskiej-rozwoju-regionu.html

Obecnie Białowieżę odwiedzą około 200 tysięcy turystów rocznie, podczas gdy np. Zakopane 1,5 miliona rocznie, a obóz koncentracyjny Oświęcim 2 miliony turystów rocznie. Do Białowieży nie ma jak dojechać pociągiem, a do np. Zakopanego pociąg najszybciej z Warszawy jedzie 5 godzin 30 minut. Jest to szczególnie ważne dla turystów z zagranicy, poruszających się po Polsce transportem zbiorowym z np. lotniska.

Leśnik zarabiający na sprzedaży drewna dba o ochronę przyrody jak rzeźnik o ochronę zwierząt:( Prawdziwy naturalny las to nie plantacja desek z drzew do produkcji drewna! Park Narodowy Puszczy Białowieskiej - prawdziwy, naturalny las, nie jest podatny na szkodniki czy pożary – np. owady - szkodniki zjadają ptaki, których nie ma w lesie „gospodarczym”- plantacji desek, bo nie mają np. miejsca na gniazda w dziuplach starych drzew! Naturalnie gatunki drzew zależą od gleby, a leśnicy sadzili lasy iglaste ze względu na szybkie przyrosty drewna na siedliskach lasów liściastych, stąd pożary, szkodniki, korniki - to naturalny proces ewolucji, gdy sztuczne nasadzone plantacje świerkowych desek wymrą, zastąpią je naturalne dla tej gleby i klimatu lasy liściaste, odporne na pożary i szkodniki.

A właśnie teraz w Portugalii w wielkich pożarach lasów zginęło prawie 60 osób. Taki pożar nie byłby możliwy w Rezerwacie Ścisłym Puszczy Białowieskiej pełnym wilgotnych, "gnijących", martwych drzew, bagienek, wilgoci, nie ma też w Rezerwacie Ścisłym Puszczy Białowieskiej "klęski kornika", za to las gospodarczy suchy jak wiór pali się lawinowo, i atakują go korniki. Czyli to leśnicy stwarzają problemy sztucznymi nasadzeniami poniemieckiego świerka, nieodpornego na obniżenie poziomu wód gruntowych, zmiany klimatyczne i kornika. Płoną plantacje eukaliptusów sprowadzonych z Australii, „Te lasy są nienaturalne w Portugalii !! One tam są dopiero od czasów króla Dionizego I, zwanego Rolnikiem (dla nas wydaje się to może długo ale to chwila dla świata). Kazał on sadzić lasy na wybrzeżach Atlantyku, żeby mieć budulec na okręty i ciągle tam z tymi lasami jest problem, bo to nie jest ich "naturalne środowisko". Tam powinna być roślinność typowa dla klimatu Śródziemnomorskiego a nie lasy jak za przeproszeniem w Normandii. Naturalne lasy dębowe są jak zielone oazy nietknięte ogniem. http://wiadomosci.onet.pl/forum/wielkie-pozary-lasow-w-portugalii-wzrosla-liczba-o,1,3227633,245742288,czytaj.html http://wiadomosci.onet.pl/swiat/wielkie-pozary-lasow-w-portugalii-wzrosla-liczba-ofiar/l4mftng


www.FestiwalPuszczyBialowieskiej.pl zrealizowany 27.08.2016 r. nad Zalewem Siemianówka - relacja na stronach www.FestiwalPuszczyBialowieskiej.pl który chcemy realizować corocznie z większą ilością atrakcji, docelowo przez cały okres wakacyjny. Puszcza Białowieska powinna być promowana jako największa atrakcja turystyczna Polski i Europy. Okolice Puszczy Białowieskiej i Podlasie są bliżej Warszawy niż np. Zakopane, może nas odwiedzać 10 x więcej turystów, zostawiając 10 x więcej pieniędzy, dając zatrudnienie 10 x większej ilości osób, które nie musiałyby emigrować za pracą. Cele to współpraca transgraniczna, rozwój regionu poprzez m.in. promocję turystyki, ekologię ochronę przyrody, poszerzenie Parku Narodowego na obszar całej Puszczy Białowieskiej, tworzenie większej liczby miejsc pracy oraz zapobieganie emigracji młodzieży, lepsza jakość życia. Okolice Puszczy Białowieskiej i Podlasie są bliżej Warszawy niż np. Zakopane, Zalew Siemianówka to świetne miejsce z amfiteatrem, polem kampingowym, kąpieliskiem, boiskami, do uprawiania sportów, także wodnych (kajaki, rowery wodne, żaglówki) jak i wycieczek w okolice.
Polska i region Podlasia jest przykładem niewykorzystanego potencjału turystyki i zasobów naturalnych oraz sprzecznych z prawem działań samorządowych, zasobów regionu i sytuacji społecznej. Puszcza Białowieska i inne naturalne miejsca - największe docelowo atrakcje turystyczne Polski w całej Europie oraz programy zrównoważonego rozwoju są pomijane w działaniach władz, rozwoju gospodarki regionalnej, likwidacji bezrobocia, rozwiązania nieuzasadnionych konfliktów, takich jak opóźnienia w poszerzeniu Parku Narodowego na cały obszar Puszczy Białowieskiej, pogłębienia kryzysu gospodarczego w regionie, hamuje rozwój turystyki w gminach obszaru, które mogłyby zarabiać na rozszerzeniu parku, większej liczbie turystów.

To doskonała reklama i promocja państwa firmy wspierającej aktywne spędzanie czasu w Polsce, zdrowszy styl życia, turystykę, ochronę przyrody, bardzo małym kosztem osiągając doskonały efekt reklamowy i promocyjny, np. poprzez pobyt na festiwalu jako np. nagrody dla klientów itp. Itd. Białowieża czeka na swój przełom, podobnie jak kiedyś Zakopane, zanim stało się najbardziej znanym punktem turystycznym w Polsce, ztym, że Białowieża jest bliżej Warszawy i posiada więcej atrakcji, także o znaczeniu międzynarodowym i światowym.

Dla osób które wesprą pomysł wpłatą 10 zł oferujemy 1 godzinę pływania rowerem wodnym/kajakiem po Zalewie Siemianówka
osobom które wpłacą 30 zł dodatkowo: darmowy pobyt na polu kampingowym
osobom, które wpłacą 50 zł dodatkowo: wycieczkę po okolicy Puszczy Białowieskiej podczas Festiwalu.
osobom, które wpłacą 100 zł dodatkowo: tytuł sponsora festiwalu i pakiet atrakcji do ustalenia indywidualnie

wpłaty na konto: Stowarzyszenie Innowacyjny Białystok ul. Rumiankowa 14 m 4, 15-665 Białystok nr r-ku 05 1600 1462 1833 2062 7000 0001Brak komentarzy:

Prześlij komentarz